تبلیغات
میز کار - درس­هایی از مکتب عاشورا
 
میز کار
صلوات بفرست چون مطالبمون صلواتیه
چهارشنبه 6 آبان 1394 :: نویسنده : محمدیاسین احمدی

جوانان در مکتب امام عاشقان

در ماه محرم و در ایام عزاداری سالار شهیدان، چه بهتر که نسل جوان با دو وظیفه خود بیشتر و گسترده­تر آشنا شود: از یک سو عزاداری و بر پا کردن مجالس حسینی، که به فرموده رهبر کبیر انقلاب «اگر چنانچه واقعاً بفهمند و بفهمانند که مسئله چه هست و این عزاداری برای چه هست و این گریه برای چه این­قدر ارج پیدا کرده و اجر پیش خدا دارد، آن وقت ما را ملت گریه نمی گویند؛ ما را ملت حماسه می­خوانند».[1] امام خمینی (ره) در وصیت­نامه الهی- سیاسی خود، باز هم بر لزوم آشنایی با نتایج این برنامه تأکید کرده است: «همه باید بدانیم که آنچه موجب وحدت بین مسلمین است، ... مراسم عزاداری ائمه اطهار و به ویژه سید مظلومان و سرور شهیدان حضرت اباعبدالله الحسین(ع) است».[2]

از سوی دیگر، نسل جوان در مکتب حسینی به فراگیری می­پردازد و می­آموزد که راه امام حسین(ع)، راه آزادگی و عزت است. راه نور در برابر ظلمت. معرفت در برابر جهالت. فضیلت در برابر رذیلت. خدمت در برابر خیانت. هدایت در برابر ضلالت و سعادت در برابر شقاوت.

پیمودن این راه، دومین وظیفه­ای است که دانش آموختگان مدرسه احیای اسلامِ ناب محمدی و پیروان مکتب پاک علوی، آن را بر عهده خویش احساس می­کنند.

درس پایداری و استواری

یکی از اصول مورد توجه در مکتب عاشورا، درس استقامت و پایداری است. استواری در راه آرمان های الهی و پایداری در مسیر اهداف والای انسانی. پای فشردن بر امور متعالی، از آموزش­هایی است که به تربیت شدگان این مدرسه می آموزند. در کلمات نورانی امام حسین(ع) آمده است که باید در برابر آنچه سخت است، اما آدمی را بر حق نگه می­دارد، استقامت ورزید. همان گونه که در برابر آنچه مطلوب است و مورد خواست هوا و هوس، باید پایداری نمود.[3]

در مکتب انسان­ساز اهل بیت(ع) صبر و استقامت، نیکوترین خصلت ایمان و ارجمندترین خوی انسانی است. پایداری، همان شجاعت است و بهترین یاور آدمی در برابر روزگار.[4] این چنین انسانی که شکیبایی ورزیده، بهتر از آن پاداش می گیرد و فرشتگان بر او سلام می­کنند.[5]

چنین انسانی، آموخته است چگونه در راه حق استقامت ورزد و پایداری نماید و می­داند که بر دوش کشیدن پرچم حق و به مقصد رساندن آن، جز با شکیبایی ممکن نیست. چنین انسانی و چنان مکتبی، بر پایه­ استقامت و استواری، استوار شده و هرچه آزمون­ها و بلاها، بیشتر، میزان وفاداری و پای فشاری بر ارزش­ها افزون­تر.

در این مکتب، جوانی و آزادمردی، راه و رسم کسانی است که چون پیام استقامت در کام جانشان نشسته، همه مشکلات را آسان می­بینند و لبریز از حماسه و شور و شعورند.

درس سازش ناپذیری و ذلت گریزی

هر آدمی با هر روحیه و طرز تفکری، از خواری و زبونی می­پرهیزد و ننگ و عار و ذلت را نمی­پذیرد. از سوی دیگر، هر چه مراتب کمالات وی بالاتر رود، در برابر پستی و فرومایگی، سازش ناپذیرتر و مقاوم تر می­شود. مکتب عاشورا، بهترین نمونه از آموزش چنین انسان­هایی است. جوانان و رادمردانی که در آن صحنه حضور یافتند، این درس را فراگرفته، در سخت­ترین لحظه­ها از آن ارزش­ها دست برنداشتند. بهترین جلوه در آن عرصه و زیباترین درس در آن هنگامه نبرد، کلامی است که استاد مکتب ذلت ناپذیری بر زبان آورده­اند.

امام حسین(ع) در جمع یاران جوان­مردش، که او را چونان نگینی در میان گرفته بودند، فرمودند: «هیهات که ما تن به خواری دهیم؛ زیرا خداوند و پیامبرش و مؤمنان از اینکه ما تن به ذلت دهیم، ابا دارند». از دیدگاه حضرت اباعبدالله(ع) «دامن­های پاک مادران و انسان­های پاک دامان و جان­های باغیرت و نفوس باشرافت، روا نمی­دارند فرمانبرداری فرومایگان، بر قتلگاه رادمردان مقدم داشته شود».[6]

این معنا در کلام ابن ابی الحدید، از نویسندگان اهل سنت این گونه مورد توجه قرار گرفته است:

سرور کسانی که زیر بار خواری نرفته­اند و به مردم، مردانگی، غیرت و مرگ زیر سایه­های شمشیر را آموخته­اند و آن را بر زبونی ترجیح داده­اند، ابا عبدالله حسین بن علی بن ابی طالب(ع) است که به او و یارانش امان داده شد، اما از آن جا که نمی­خواست تن به خواری دهد، مرگ را بر چنین امانی، ترجیح داد.[7]

درس وارستگی و پارسایی

از زیباترین درس­های مکتب امام حسین(ع)، معرفی زشتی­های دنیا و لزوم پرهیز از آن است. از دیدگاه حضرت سیدالشهداء(ع) دنیا، خانه نابودی و ناپایداری، و سرایی است که اهل خویش را پیوسته دگرگون می­سازد.[8]

در واقع، کلام نورانی امامان شیعه، تفسیر واقعی آیات الهی است؛ آنجا که در قرآن می­فرماید: «زندگانی دنیا، چیزی جز کالای فریب نیست»[9] و در جای دیگر، آن را «سرگرمی و بازیچه­ای بیش نمی­داند».[10]

بنابراین، در کلاس درس عاشورا، همگان به دور شدن از این دام توصیه می­شوند؛ چراکه گرفتاری در این دام، آغاز هرگونه خطا و اشتباهی است که دامان آدمی را می­گیرد. دل­بستگی به دنیا، سبب می­شود تا به تعبیر استاد بزرگ عرصه کربلا، آدمی دینش بر سر زبانش باشد و تا در رفاه و آسایش است، از دین پشتیبانی کند، ولی اگر به آزمایش گرفتار آید، آن گاه معلوم می شود دین داران واقعی اندکند.[11] پس در این مجموعه تربیتی، تلاش می­شود تا وارستگی توصیه گردد؛ به ویژه آنکه این پشت پا زدن به دنیا و رها شدن از تعلقات مادی، در دوره جوانی و هنگامه اوج دل­بستگی­ها باشد، که در نتیجه عزت و قوّت و عظمت واقعی جوان برومند و ارزشمند به دست می­آید، و انسان به مرتبه­ای والا متصل می­گردد، آن گاه تن به هیچ گونه تعلق خاطر دنیوی نخواهد بست.

درس آزادی و آزادگی

در مکتب امام حسین(ع)، تا آدمی به آزادمنشی نرسد و از اسارت و گمراهی رهایی نیابد، به دریای موّاج و اقیانوس عمیق کمالات نخواهد رسید.

در این مکتب، جوان باارزش، جوانی است که خود را در میان برترین آفریدگان الهی می­داند. از گرفتاری در مرداب پستی­ها گریزان می­شود و خود را به سراب هوا و هوس دلخوش نمی­سازد. نه در میدان ریا و رنگ دنیا، دچار انگ و ننگ می­شود، و نه عنوان و پست و مقام او را اسیر خود می­کند.

جوان زانو زده در مکتب پر فیض حسینی(ع)، با گوهر حقیقت خویش آشنا شده، نه فریب دنیا می­خورد و نه آخرت را به بهایی ناچیز از دست می­دهد. او در مثال همچون یوسف پیامبر است که به بندگی افتاد و زندانی گشت، اما آزادگی او مقهور دیگران نشد.

صفات چنین شاگردی را از کلام نورانی امام صادق(ع) این گونه می توان برشمرد: «اگر بلا و سختی به او رسد، شکیبایی ورزد. اگر مصیبت­ها بر سرش فرو ریزند، او را نشکند، و اگر به اسیری افتد، به آزادگی اش آسیب نرسد.»[12] بدیهی است در مکتب عاشورا، آدمی خون می­دهد تا دیگران را نجات دهد. همان گونه که بزرگ استاد این عرصه­، جان خود را تقدیم حضرت دوست نمود تا بندگان او را از گمراهی و سرگردانی نجات بخشد.[13] از دنیا و تعلقات آن پای می­کشد و همچون سرو سربلندی می­ایستد، تا به سخن حافظ:

سر به آزادگی از خلق بد آرم چون سرو

گر دهد دست که دامن ز جهان برچینم[14]

درس عدالت خواهی و عدالت جویی

امام حسین(ع) همچون دیگر امامان معصوم(ع)، زیباترین مظهر عدالت خواهی بود و در مکتب ایشان، ترویج قسط و داد و برقراری عدل و رفع ظلم، از بهترین درس­هایی بود که ارائه می­شد.

استاد این مکتب در کلام گهربار خویش، در پیش گرفتن راه قسط و عدالت و پیشه ساختن این مسیر را از صفات امام جامعه اسلامی برمی­شمردند.[15] فطرت بیدار انسان­های آزاده نیز با این بیان آسمانی همراهی دارد.

به سخن دیگر، عدالت، میزانی است که بنیان همه چیز با آن سنجیده می­شود و معیاری است که فطرت انسان­ها و سلامت دین و ایمان و نفس آدمی با آن محک می­خورد.

در مکتب اهل بیت(ع) عدالت، شالوده­ای است که جهان بر آن استوار است، و در حقیقت، ترازوی الهی است که برای برپا کردن حق در میان خلق گذاشته شده است. در دانشگاه معصومان(ع)، انسان می­آموزد که عدالت، مایه زندگی است و اگر در جامعه­ای اجرا شود، مردم آن بی­نیاز خواهند شد.

اگر جوان یا جوانمردی به دنبال عدالت باشد، در این مکتب می آموزد که باید چشم خود را از حرام، زبانش را از گناهان و دستش را از مال مردمان فروبندد تا ویژگی­های یک انسان عادل را درخود به وجود آورده باشد.[16]

جامعه­ای که جوانانش عادل و قوانینش منطبق با عدل باشد و مردمانش به دنبال اجرای آن باشند، بی­گمان مدینه فاضله ای است که آرزوی بسیاری از اندیشمندان و نظریه پردازان بوده است.

درس خداترسی و پرهیزکاری

حضرت سید الشهدا(ع)، در طول زمان به انسان­ها آموخت که عظمت و بزرگی از آن خداست و معرفت به او در دل انسان­های عارف به صورت خداترسی جلوه می­کند. در حقیقت، بالاترین مرحله دانش و کمال معرفت در کلام امام حسین(ع)، همان است که آدمی از خدا بترسد.[17]

این گونه پرورش یافتن در مکتب اهبل بیت(ع)، موجب می­شود آدمی در برابر غیر خدا سر خم نکند و اگر جوانی باشد که دوره سرکشی و غرور را می­گذراند، در عین حال از قدرت برتر شناخت پیدا کند. این گونه انسان­ها، دیگر به پستی و ذلت تن نخواهند داد و تسلیم باطل نمی­شوند.

مکتب عاشورا، محل تربیت انسان­هایی است که فقط از خدا می­ترسند؛ چرا که شأن مسلمان واقعی آن است که جز بندگی خدا نکند و از هیچ چیز نهراسد. این معنا در کلام الهی نیز تصریح شده است که از مردمان نترسید و از من بترسید.[18]

به تعبیر امام حسین(ع)، انسان پرهیزکار بهترین امان را امان خدا می­داند، و علم دارد که اگر در دنیا از خدا نترسد، هرگز در قیامت امان نخواهد یافت.[19]

در میان چهره­های درخشان عرصه کربلا و مکتب امام حسین(ع)، فرزند برومند آن استاد، بهترین الگو برای جوانان و نمونه­ای والا از خداترسی است که چون در راه خدا حرکت می­کرد و در راه او جان فشانی می­نمود، از مرگ هم نمی­هراسید.[20] آری، کسی که از خدا بترسد، دیگر از مرگ و کشته شدن و قطعه قطعه گشتن هراس ندارد.

درس ظلم ستیزی و ستم گریزی

یکی از برجسته­ترین درس­های مکتب حسینی، ظلم ستیزی و مبارزه با استبداد و اختناق است. این معنا، در جای جای کلمات امیر قافله عاشورا مطرح شده است. ایشان در بیانی می­فرمایند:

همانا رسول خدا (ص) فرموده است هرکس حاکم ستمگری را مشاهده کند که حرام­های خدا را حلال می­سازد، عهد و پیمان الهی را زیر پای می گذارد، با سنت و قانون پیامبر مخالفت می­ورزد، با بندگان خدا با دشمنی رفتار می­نماید و بر چنین حاکمی با زبان و عمل قیام نکند، خدا او را با ستمگران عذاب می­کند.

آن گاه می­فرمایند: «این اعمال از سوی بنی­امیه انجام شده و من شایسته­ترین کسی هستم که این وضع را تغییر دهم».[21]

در واقع ظلم ستیزی در سیره و گفتار پیشوایان معصوم(ع)، جایگاهی ویژه دارد. از دید اینان، جهاد با ستمگران، ستون دین و راه روشن نیک­بختان، و مایه پایداری دین است.[22]

اقبال لاهوری در باب قیام عاشورا و نتیجه ظلم ستیزی و ستم گریزی امام حسین(ع) سروده است:

بر زمین کربلا بارید و رفت

لاله در ویرانه­ها کارید و رفت

تا قیامت قطع استبداد کرد

موج خون او چمن ایجاد کرد[23]

و این درسی است برای جوانان که با بهره­گیری از مکتب سرخ حسینی، از پذیرش خفت و خواری دوری جویند و از جوانی خود، در راه پیش­گیری از ستم و ریشه­کن ساختن درخت استبداد، استفاده کنند.

نکته: درس ها و پیام های عاشورا

منصوره نرگسی

تاریخ، همواره درس های بسیاری را در خود نهان دارد. درس هایی که توجه به آنها، انسان را به زندگی سعادتمندی رهنمون می سازد. عاشورا، خود به تنهایی، یک تاریخ است؛ تاریخی پر از درس و رمز و راز!

در چند سطر زیر کوشیده­ایم با اقتباس از کتاب معارف عاشورا، نوشته علی سعیدی[24]، به بررسی برخی از پیام ها و درس های این واقعه بزرگ بپردازیم؛ واقعه ای که کل تاریخ را درهم نوردید!

توجه دادن جامعه به نقش رهبری دینی و ویژگی های آن

تأکید امام حسین(ع) بر موضوع رهبری و پیوند دادن امامت و نبوت، و بیان ویژگی های رهبری دینی و اشاره به مسئله غدیر و حدیث ثقلین در حضور جمعی نزدیک به هزار نفر از صحابه و تابعین و بزرگان در سرزمین منی، از اهمیت و جایگاه رهبری در نگرش مکتب اسلام حکایت می کند.[25]

تبیین نقش و رسالت مردم در نظام دینی

از مهم ترین اهداف رهبری نهضت عاشورا، تبیین جایگاه و مسئولیت مردم در برابر رهبری دینی و حکومت اسلامی بود. هشدار به جمع کثیری از جامعه جاهلی آن روز که مسیر اصلی را گم کردند و مصداق رهبری دینی را نشناختند و در دام جریان های قدرت طلب افتادند و جمعی دیگر، که با وجود شناخت مصداق رهبری دینی، تعهد لازم را در پیروی از امام نداشتند.[26]

امام در طول مدت امامت خود، چه در دوران معاویه و چه پس از مرگ او و در طول مسیر حرکت از مدینه تا مکه و از آنجا تا عراق، حتی در روز عاشورا روی این موضوع تکیه داشتند؛[27] چرا که حکومت دینی، ماهیت مردمی داشته، پایگاه اصلی و اولی آن قلب مردم است.[28]

احیای امر به معروف و نهی از منکر

از دیگر درس های حماسه عاشورا، عمل و توجه به زیربنایی ترین واجب اجتماعی، یعنی امر به معروف و نهی از منکر است. امام، خود در این باره می فرماید: «تصمیم و اراده من در این نهضت امر به معروف و نهی از منکر است».[29]

در واقع قیام امام برای از بین بردن بزرگ ترین منکر - یعنی همان حکومت شیطانی بنی­امیه که ریشه همه پلیدی ها و ناهنجاری ها در جامعه آن روز بود - و شکل دهی بزرگ ترین معروف - یعنی تحقق مدیریت دینی در چارچوب مبانی ارزشی اسلام که ریشه همه فضیلت­ها و ارزش هاست - بوده است.[30]

تقدم دین و حفظ اصول بر مال و جان

در حادثه عاشورا، این حقیقت آشکار می شود که چنانچه هستی و تمامیت دین و اسلام به خطر افتد، رهبری، حتی به قیمت فدا کردن جان خود و فرزندانش به میدان خواهد آمد و از خاموش شدن خورشید فروزان دین، جلوگیری به عمل خواهد آورد. در بیانی منتسب به امام حسین(ع)، از آن حضرت این گونه نقل شده که: «اگر دین محمد، مگر با کشتن من استوار و اصلاح نمی شود ، آماده چنین امری هستم».[31]

جریان شناسی انحراف

عاشورا، بزرگ ترین افشا کننده ماهیت اصلی جریان نفاق بود که گستره، عمق و کیفیت وقوع آن توانست اساس حکومت نفاق را متزلزل کند و بنیاد آن را نابود سازد. گاه جامعه و نظامی آن قدر از مبدأ اصلی خود منحرف می شود و ماهیت آن با خرافات و بدعت ها آمیخته می گردد که با سخن رانی و خطابه و فریاد نمی توان آن را بیدار کرد. تنها با قیامی خونین است که می توان افکار خفته مردم را بیدار نمود.

امام حسین(ع)راهی برای بیعت با یزید نداشت؛ از این رو، درصدد بر آمد تا افکار عمومی را روشن کند. در این صورت، یا مردم متوجه شده، او را همراهی می کنند و حکومت طاغوت از بین می رود، و یا به تکلیف خود، یعنی جهاد و مبارزه با حکومت فاسد بنی امیه عمل کرده است. پس در مسیر حرکت خود، در هر مقطعی به افشای ماهیت حکومت پرداخت و به نقاط ضعف مردم اشاره کرد.[32]

حفظ حریم ها و قداست ها

امام حسین(ع) در راستای احیای ارزش های الهی و مقدسات نظام دینی قیام کرد و توانست بنیاد حکومت فاسد و ظالم را متزلزل و زمینه احیای دوباره اسلام را فراهم کند. از بارزترین نکات در قیام امام حسین(ع)، حفظ قداست حرم امن الهی است. آنجا که احساس کرد اگر در حرم الهی بماند، امکان دارد نظام فاسد دست به اقدام خطرناکی بزند که هم جان امام به خطر افتد و هم قداست حرم خدشه­دار شود، تصمیم گرفت برای حفظ قداست حرم الهی از مکه بیرون رود.[33]

احیا و اقامه نماز

از درس ها و پیام های روشن حادثه کربلا، توجه و عنایت خاص امام حسین(ع) و یاران او به اصیل ترین ارتباط میان انسان و خدا و مهم ترین عبادت انسان ساز، یعنی «نماز» است. این حقیقت از مجموع کلمات و عملکرد امام، به ویژه عنایت ایشان به این فریضه بزرگ در برابر انبوهی از لشکریان یزید ملموس و محسوس است.[34]

ایشان هنگام ملاقات با حر و فرا رسیدن وقت ظهر، نماز را اقامه فرمودند و حر و همراهانش به ایشان اقتدا کردند. در شب عاشورا نیز در پی مأموریتی که به برادرش عباس بن علی می دهد، از دشمن فرصت می خواهد و هدف خود را اقامه نماز و عبادت الهی می داند.

در ظهر عاشورا هنگامی که ابو ثمامه صاعدی، دخول وقت نماز را به آن حضرت خبر داد، فرمود: «از دشمن بخواهید از ما دست بردارد تا نماز بخوانیم». در زیارت امام حسین(ع) هم می خوانیم: «اشهد انّک قد اقمت الصّلوة؛ شهادت می دهم که تو نماز را اقامه نمودی». امام سجاد(ع) نیز نقل می کند که من شاهد بودم عمه ام شب یازدهم، نماز نافله شب را نشسته خواند.[35]

ترسیم الگوی رسالت زن مسلمان

از دیگر درس ها و پیام های حماسه عاشورا، ارائه الگوی حضور زن مسلمان و متعهد در انجام تکالیف الهی و ترسیم رسالت ایفای نقش زنان در حمایت از دین و رهبری در برابر حکومت ظالم و طاغوت، و دفاع از ارزش ها و قداست هاست.[36]

نقش اهل بیت و زنان در معرفی اهداف نهضت عاشورا، پاسداری و حفاظت از امامت بعد از امام حسین(ع)، تشریح ماهیت حکومت یزید، افشای جریان نفاق، برانگیختن افکار عمومی و عصیان مردم بر ضد حکومت فاسد بنی­امیه و آثار متعدد دیگر، ثابت کرد تدبیر امام حسین(ع) در همراهی اهل بیت و زنان و مشارکت آنان در نهضت، بسیار هوشمندانه و حساب شده است و اگر چنین نبود، نهضت عاشورا، مهجور می ماند و زمینه تداوم و اثر بخشی آن فراهم نمی شد.[37]

ترسیم چهره زیباترین نوع مرگ

درس دیگر حماسه عاشورا، ارائه الگوی عملی و رفتاری برای شناساندن مفهوم کامل زندگی و نشان دادن ارزش های متعالی در انسان بود؛ معرفی زیباترین و کامل ترین نوع زندگی که همان تسلیم کامل حق بودن، گرچه به قیمت فداکردن جان است. در این زمینه، اگر نگرش و انگیزه الهی و عمل و رفتار در چارچوب اراده و خواست خدا در جهت دادن به زندگی و مرگ انسان نقش داشته باشد، هم زندگی دارای مراتبی است و هم مرگ می تواند مراتبی داشته باشد. نوعی از مرگ، غیر اختیاری است و هنگام پایان یافتن اجل اتفاق می افتد و نوع دیگر آن اختیاری است. در نوع اختیاری، اگر مرگ در راه فساد و امیال نفسانی باشد، ضد ارزش است، ولی بسیاری از مرگ های اختیاری یا مرگ هایی که در راه انجام وظایفی همچون تأمین معاش و دفاع از مال و جان باشد، ارزش دارد، اما ارزش تکاملی آن کم است. حال اگر مرگی انتخابی و هدف آن رضایت خدا و دفاع از دین و رهبری مرتبط با خدا و مقابله با جریان کفر و شرک و تلاش در راه ترویج یاد و نام خدا باشد، عالی ترین مرتبه و زیباترین نوع مرگ است که به آن «شهادت» می­گویند. حماسه عاشورا و شهادت امام حسین(ع) و یاران با وفایش، تجسم این حقیقت بوده است.[38]

نکته:حس و حال عاشقی

سیما وفایی

همه ما بچه شیعه­ها وقتی ماه محرم و صفر می­یاد، یه چیزی توی دلمون می­جوشه. یه چیزی شبیه خون، شبیه غیرت، شبیه ... .وقتی نام حسین(ع) رو می­بریم، دلمون می­لرزه، چشامون پر اشک می­شه، زیر لب می­گیم السلام علیک یا اباعبدالله!

تا حالا از خودمون پرسیدیم چرا؟

مگه می­شه شب­های محرم بگی یا حسین و این حس و حال بهت دست نده و این سؤال­ها ردیف نشه رو ورقه ذهنت.

1. چرا این ماه این قدر محترمه؟

2. چرا گریه برای امام حسین(ع) این اندازه سفارش شده؟

3. چرا امام حسین(ع) آن طور و آن گونه عمل کردند؟

4. چرا امام حسین(ع) به فرموده خودشان، قتیل العَبَرات (کشته اشک ها) هستند؟

با صدای «عمو عمو اَلعَطَش» به خودت می­آیی. به جمعیت نگاه می­کنی و دوباره از خودت می­پرسی: مگر نه اینکه هدف حضرت این بوده که ما همیشه دنباله­رو اهداف ایشان باشیم؟

باز یه چیزی توی درونت می­گه: مگه باید غیر از این باشه؟!

دوباره از خودت می­پرسی: این اهداف چه هدف­های پرارزشی بودند که ایشان، عزیزترین کسان خود و رسول الله (ص) را فدای آن کردند؟ و زود پاسخ می­دهی: عمل به دستورات قرآن و عترت و احیای دین، هدف آن حضرت بوده، و چیزی را که ایشان برای آن قیام کرده­اند همان «امر به معروف و نهی از منکر» است.

حالا وقتی من و تو روز عاشورا، خون توی رگ­هامون می­جوشه و حسینی و زینبی می­شیم، وقتی سینه سپر می­کنیم و می­گیم مگه می­شه آدم عاشق باشه و به عشقش فکر نکنه! آیا حاضریم عشقمون رو با امر به معروف و نهی از منکر به خدا ثابت کنیم؟

نسل اول و دوم، وفای به عهد کردند. حتماً ما نسل سومی­ها و چهارمی­ها هم ... .

حسینیه شلوغه. وقتی داریم برای حضرت قاسم و رقیه اشک می­ریزیم، و وقتی داریم برای عباس و علی اکبر سینه می زنیم، باز از خودمون می­پرسیم ما چقدر به آنها نزدیک هستیم؟ چند روز بعد از عاشورا، «محرمی و عاشورایی» باقی می­مانیم؟ در طول سال، چند بار یا علی می­گیم و به ندای «کیست مرا یاری کند» پاسخ می­دهیم؟

اطمینان دارم ما بچه شیعه­ها وقتی محرم و صفر می­یاد، وقتی یه چیزی توی دلمون می­جوشه، یه چیزی شبیه خون و غیرت، مطمئناً بقیه سال هم مواظبیم و کربلایی باقی می­مونیم، با همون حس و حال؛ یاعلی!

نوع مطلب : شهدا، 
برچسب ها : درس پایداری و استواری، درس سازش ناپذیری و ذلت گریزی، درس وارستگی و پارسایی، درس آزادی و آزادگی، درس عدالت خواهی و عدالت جویی، درس خداترسی و پرهیزکاری، درس ظلم ستیزی و ستم گریزی،
لینک های مرتبط :


چهارشنبه 14 آذر 1397 08:53 ب.ظ

Thank you! Awesome information!
cialis 5 mg para diabeticos online prescriptions cialis acheter cialis kamagra cialis generico in farmacia cialis daily cialis rezeptfrei sterreich prix de cialis free cialis cialis 5 mg buy canadian discount cialis
چهارشنبه 14 آذر 1397 06:30 ق.ظ

Incredible a lot of valuable info!
cialis side effects dangers order cialis from india cialis herbs cialis australia org usa cialis online opinioni cialis generico cialis baratos compran uk cialis uk cialis kaufen wo cialis vs viagra
سه شنبه 13 آذر 1397 08:03 ق.ظ

Effectively voiced truly! !
cialis wir preise cialis super kamagra cialis 5 mg cialis 5 mg effetti collateral only best offers cialis use cialis 50 mg soft tab cialis 30 day sample brand cialis generic cialis cuantos mg hay interactions for cialis
دوشنبه 12 آذر 1397 07:41 ق.ظ

Really a good deal of amazing information.
cipla cialis online we choice free trial of cialis cialis official site canada discount drugs cialis cialis great britain generic cialis in vietnam cialis taglich viagra vs cialis cialis for sale cialis professional from usa
یکشنبه 11 آذر 1397 07:39 ب.ظ

This is nicely said! !
cialis en 24 hora india cialis 100mg cost cialis coupons cialis 5 mg effetti collateral cialis generico online the best site cialis tablets buy cialis online legal cialis uk next day safe site to buy cialis online cialis from canada
شنبه 10 آذر 1397 07:55 ب.ظ

With thanks! Helpful information.
cialis online deutschland cialis side effects order a sample of cialis cialis generico milano tadalafil tablets when can i take another cialis american pharmacy cialis india cialis 100mg cost enter site very cheap cialis female cialis no prescription
شنبه 10 آذر 1397 06:47 ق.ظ

Wonderful facts. With thanks.
generic cialis at walmart weblink price cialis 200 cialis coupon non 5 mg cialis generici where cheapest cialis cialis wir preise try it no rx cialis enter site 20 mg cialis cost cialis 20 mg cost 5 mg cialis pharmacie en ligne
جمعه 9 آذر 1397 07:42 ق.ظ

Wonderful write ups. Cheers.
wow look it cialis mexico buy cialis online legal cialis super kamagra click here take cialis cialis soft tabs for sale compare prices cialis uk tadalafilo achat cialis en europe cialis manufacturer coupon cialis generique 5 mg
چهارشنبه 7 آذر 1397 08:04 ب.ظ

Amazing content. Kudos!
generic cialis 20mg tablets cialis generico online cialis daily cialis 5 mg funziona cialis name brand cheap bulk cialis prix de cialis cialis generika in deutschland kaufen cialis 5mg link for you cialis price
دوشنبه 9 مهر 1397 06:57 ق.ظ

This is nicely expressed. .
cheap cialis prezzo di cialis in bulgaria tadalafil 5mg cialis cipla best buy cialis 100mg suppliers generic cialis tadalafil cialis 5mg billiger we recommend cialis best buy side effects of cialis how much does a cialis cost
یکشنبه 1 مهر 1397 08:02 ق.ظ

Thanks! Wonderful information!
canadian drugstore canada medication buy vistagra online safe northwest pharmacies mail order drugs for sale usa online pharmacy most reliable canadian online pharmacies canadian online pharmacy are canadian online pharmacies safe canadian medications, liraglutide
چهارشنبه 28 شهریور 1397 05:00 ق.ظ

Kudos, I appreciate this.
click here to buy cialis buy cialis cheap 10 mg tadalafilo cialis billig free cialis cialis generico lilly how to buy cialis online usa cialis side effects dangers generic cialis review uk miglior cialis generico
پنجشنبه 15 شهریور 1397 08:17 ب.ظ

Good posts. Thanks a lot.
enter site 20 mg cialis cost cialis bula purchasing cialis on the internet opinioni cialis generico cialis canada cialis super acti cialis online cialis purchasing cialis tablets estudios de cialis genricos
چهارشنبه 14 شهریور 1397 12:51 ب.ظ

Nicely put. Cheers!
is trust pharmacy in canada legitimate canadian pharmacies online prescriptions canada medication cost canadian online pharmacies legitimate trust pharmacy canada canada drug online pharmacy canada canadian medications by mail drugs for sale in mexico northwest pharmacies online
سه شنبه 13 شهریور 1397 02:40 ب.ظ

Awesome information, Appreciate it.
buying viagra online safe buy viagra sildenafil online buy viagra safely how to buy viagra online buy generic viagra generic viagra order buy viagra tablets buy cheap viagra no prescription rx online viagra purchase online
یکشنبه 11 شهریور 1397 08:09 ب.ظ

Very good forum posts. Regards!
cialis baratos compran uk link for you cialis price cialis per paypa cialis generico in farmacia only best offers 100mg cialis generic cialis tadalafil il cialis quanto costa cialis 5 mg effetti collateral sialis cialis pills
سه شنبه 23 مرداد 1397 08:00 ق.ظ

Really a lot of excellent material.
best place to buy online viagra buy viagra south africa where to buy sildenafil uk buy viagra over the counter sildenafil sildenafil viagra alternatives cheapest generic viagra uk sildenafil uk buying viagra ireland buy viagra without prescription uk
دوشنبه 22 مرداد 1397 11:39 ب.ظ

Nicely put, Thanks a lot!
canadian cialis cialis name brand cheap cialis 5 mg funziona buy cialis online legal generic cialis tadalafil the best site cialis tablets cheap cialis cialis vs viagra buy name brand cialis on line overnight cialis tadalafil
دوشنبه 7 خرداد 1397 12:31 ب.ظ

You said it adequately..
5 mg cialis coupon printable safe dosage for cialis cialis for bph chinese cialis 50 mg generic cialis at the pharmacy buy original cialis cialis 5mg cialis lilly tadalafi cialis kaufen wo buy cialis online cheapest
چهارشنبه 5 اردیبهشت 1397 10:58 ق.ظ

Thank you, Plenty of information.

where do i buy viagra generic viagra where can i buy viagra uk where can you buy viagra uk buy viagra online canada no prescription how get viagra buy viagra 25mg where can i buy viagra from generic sildenafil citrate cheap viagra with prescription
پنجشنبه 16 شهریور 1396 06:34 ق.ظ
Do you have a spam problem on this blog; I also am a blogger, and I was wanting to know your situation; many of us have created some nice procedures
and we are looking to exchange methods with other folks, please shoot me
an e-mail if interested.
دوشنبه 25 اردیبهشت 1396 08:33 ق.ظ
I simply could not leave your web site prior to suggesting that
I actually loved the standard info an individual provide to your visitors?
Is gonna be again regularly to investigate cross-check new posts
پنجشنبه 31 فروردین 1396 03:54 ق.ظ
It is the best time to make some plans for the future and it's time to be happy.
I have read this post and if I could I want to suggest you few interesting
things or tips. Perhaps you can write next articles
referring to this article. I want to read even more things about it!
چهارشنبه 6 آبان 1394 12:34 ب.ظ
لینکهای خود را رایگان در بخش آگهی متنی ثبت کنید و دایرکتوری ما را کامل کنید
امکانات سایت هم در اختیار شماست :

تبادل ترافیک با بازدید خودکار
تبادل لینک در بخش آگهی متنی
تبادل بنر در بخش آگهی بنری

همچنین کسب درآمد و پرداخت به کارتهای عضو شتاب سایت ما را کامل ترین سایت تبادل بازدید کرده است

Linkz.ir

چهارشنبه 6 آبان 1394 12:20 ب.ظ
عزیزم می دونم افزایش بازدید خیلی هزینه داره اما اگه یه روز سرور وبلاگت به هر دلیلی بالا نیاد چه کار می تونی بکنی به کی دسترسی داری که ازش سوال کنی پس پیشنهاد می کنم به وب سایت من سر بزن پیشنهاد عالی برات دارم که این مشکلات دیگه اصلا نداشته باشی منتظرتم باور کن پشیمون نمی شی
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


درباره وبلاگ

مادرتکاپو بی وقفه هستیم تابتوانیم بهترین رابرای بهترینها آماده کبیم.

مدیر وبلاگ : محمدیاسین احمدی
برچسبها
جستجو

آمار وبلاگ
کل بازدید :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد نویسندگان :
تعداد کل پست ها :
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :
پونیشا :: نیروی کار مجازی

By Hamkhone.ir